- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Renaturyzacja Jeziora Wieliszewskiego poprzez zwiększenie jego retencji
Dotowane Jezioro Wieliszewskie
W końcu jest! Po wielu latach wysiłków mieszkańcy gminy Wieliszew oraz goście mogą odpoczywać przy Jeziorze Wieliszewskim. Otwarcie Parku Świętojańskiego odbyło się pod koniec wakacji 2020 r. Część kosztów tej inwestycji została pokryta w ramach unijnego dofinansowania. Środki przekazała Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński.
Dotacja wyniosła 265 tys. zł. Została przyznana na projekt „Renaturyzacja Jeziora Wieliszewskiego poprzez zwiększenie jego retencji”. Beneficjentem pomocy była Gmina Wieliszew, która umowę w tej sprawie podpisała 14 lutego 2018 r. Całkowite koszty operacji to około 370 tys. zł. Warto wiedzieć, że Jezioro Wieliszewskie jest pozostałością starorzecza Narwi. Stanowi zbiornik przepływowy, przez który płyną wody pochodzące z odwodnienia części Jeziora Zegrzyńskiego. Woda przepływająca przez jezioro wpływa do Kanału Wieliszewskiego, następnie do przepompowni Wieliszew, aż w końcu przepompowywana jest do Jeziora Zegrzyńskiego.
Pomoc finansowa posłużyła na:
- wykoszenie brzegu jeziora na szerokości 15 m oraz wygrabienie i usunięcie wykoszonego materiału,
- pogłębienie brzegu i strefy przybrzeżnej na szerokości 8 m przy pomocy koparki.
Aby do tego doszło, została uformowana grobla o szerokości 5 m i wysokości 0,7 m. Zainstalowano w niej przepusty o średnicy 300 mm, pozwalające na odprowadzanie wody. Następnie założono kiszkę faszynową stabilizującą brzeg jeziora. Kolejnym etapem było darniowanie brzegu jeziora pasem 1 m i w końcu - obsiew zagospodarowanych powierzchni mieszanką traw. Dodatkowo odcinek Jeziora Wieliszewskiego poniżej mostu (w pobliżu ul. Górki) został na długości 600 m odmulony warstwą 40 cm (szerokość odmulenia 2 m). Uzyskany w ten sposób muł został rozplantowany po wyschnięciu. Prace na północnym brzegu jeziora zostały wykonane na odcinku 875 m, w ciągu ulicy Spacerowej, w górę jeziora na długości 550 m (do wysokości ul. Storczyków) i w dół od mostka - na długości 325 m.
Celem opisanej operacji jest wspieranie i wykorzystywanie walorów środowiska na obszarze gminy Wieliszew poprzez: zwiększenie pojemności zbiornika wodnego oraz zwiększenie jego retencji, poprawę jakości wody oraz flory i fauny jeziora, a także lepsze dostosowanie do rekreacji i wypoczynku.
Celem głównym projektu było zachowanie walorów środowiska obszaru LGD i przeciwdziałanie zmianom klimatu, z wykorzystaniem innowacji organizacyjnych i technologicznych. Natomiast celem szczegółowym - wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich, w tym działanie na rzecz łagodzenia zmian klimatu. Dotacja z LGD ZZ wsparła jednocześnie proces powstawania Parku Świętojańskiego przy Jeziorze Wieliszewskim. Stosowne prace rozpoczęły się w październiku 2019 r. Na dotychczas niezagospodarowanej łące powstały strefy zabaw dla dzieci, tereny sportowo-rekreacyjne oraz miejsce do odpoczynku lub spotkań towarzyskich. Jest tu również plaża. Póki co wyłącznie do opalania, ponieważ nie można wpław pływać w jeziorze. Po jeziorze – można, np. w kajakach. Otwarcie Parku Świętojańskiego odbyło się pod koniec sierpnia 2020 r.