- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Inkubator przetwórstwa lokalnego Gminy Somianka
Nowoczesne kiszenie kapusty
Grzegorz Wiśniewski, właściciel firmy BRUBUD jest przykładem mieszkańca wsi, któremu po drodze z udoskonalaniem przetwórstwa. Ten miłośnik drewnianego budownictwa i produkcji wyśmienitych miodów, ostatnio zainwestował w halę oraz maszyny do kiszenia kapusty. Powstał u niego „inkubator smaku”, do którego okoliczni gospodarze przywożą główki kapusty, a odbierają już gotowy produkt - kiszoną kapustę, jak również szatkowana czyli półprodukt. I co bardzo ważne – wszystko po kosztach niższych niż rynkowe.
I dzieje się to wcale nie na końcu świata, ale niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego, we wsi prawie „reymontowskiej”, czyli Nowym Kozłowie. Okolice wymarzone dla sympatyków otwartej przestrzeni, szerokich pól, długich kwitnących łąk, gdzie nie ma dużego zagęszczenia domów, a dzika zwierzyna pasie się na oczach przejeżdżających.
Opisana inwestycja Grzegorza Wiśniewskiego została dofinansowana ze środków LGD ZZ. Wsparcie zostało przyznane mu na realizację projektu „Inkubator przetwórstwa lokalnego gminy Somianka”. Stosowna umowa została podpisana 24 lipca 2018 r. W ramach dotowanego projektu wykonano: roboty budowlane, roboty elektryczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, system alarmowy, a także zakupiono wyposażenie oraz utwardzono plac manewrowy z miejscami postojowymi. Wymiary hali to: 32,15 m x 12,25 m, a jej wysokość wynosi 3 m albo 4,58. Znajdują się w niej pomieszczenia do: przechowywania półproduktów, wytworzonych produktów, opakowań oraz zaplecze sanitarne.
Inkubator smaku powstał na działce nr 108, we wsi Nowe Kozłowo (gmina Somianka, powiat wyszkowski). Jest wyposażony w niezbędny sprzęt do przetwarzania kapusty na gotowy produkt – kiszoną kapustę. W procesie przetwórczym produkty surowe trafiają do pomieszczenia obróbki wstępnej, następnie do pomieszczenia, gdzie następuje wygłąbianie i szatkowanie kapusty. Odbywa się to na zestawie specjalnych maszyn. Później następuje przyprawianie, solenie i przygotowanie do fermentacji, w pomieszczeniu w którym jest dodatnia temperatura 15-17 stp. Po 16 dniach produkt jest gotowy do spożycia. W zależności od potrzeb klienta, produkt może być etykietowany w pomieszczeniu magazynowym.
Od czasu do czasu w inkubatorze organizowane są pokazy technologii przetwórstwa kapusty. Przyczynia się to więc do promocji obszaru LGD ZZ. Powstały inkubator przyczynia się także do wypracowania lokalnej marki, która przyspieszy zrównoważony rozwój terenów wiejskich w województwie mazowieckim. Spowodował również to, że firma BRUBUD weszła w nowy sektor gospodarki, rozszerzyła i zwiększyła różnorodność swoich produktów i usług. Wzrosły jej dochody, co doprowadziło do zmniejszenia uzależnienia od jednego produktu czy rynku. Zrealizowany projekt wpisuje się w przedsięwzięcie 1.4.3 Inkubatory smaku. Przyczynił się do zatrudnienia 1 osoba z grupy defaworyzowanej .
Państwo Wiśniewscy już jako element dekoracji mają w domu pokazowe miniaturki tłuczków do kapusty. Służą do zobrazowania, jakimi narzędziami gospodarze dawniej kisili kapustę. W XXI w. dzieje się to przy użyciu wyspecjalizowanych maszyn, a nie przy użyciu np. nóg, jak pokazywane jest to w niektórych filmach.