- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Budowa pawilonu przeznaczonego do konfekcjonowania i pakowania produktów rolno-spożywczych oraz samozatrudnienie wnioskodawcy
Sposób na zarobek – handel goją
We wsi Poddębie można zakupić mało znane w Polsce owoce – jagody goji. Wyglądem przypominają owoce róży. Ten chiński przysmak oferowany jest w gminie Wieliszew.
Między innymi te owoce sprzedaje Elwira Maciejec. Wcześniej jednak uzyskała dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uruchomiła firmę w powiecie legionowskim, w miejscowości Poddębie, ul. Sosnowa 4. Wsparcie w wysokości 75 tys. zł zostało jej przyznane na realizację następującego projektu – „Budowa pawilonu przeznaczonego do konfekcjonowania i pakowania produktów rolno-spożywczych oraz samozatrudnienie wnioskodawcy”. Umowa dotycząca tej operacji została podpisana 11 lipca 2017 r. Obecnie produkty rolno-spożywcze przechowywane są w chłodni, która jest częścią powstałego pawilonu. Następnie są segregowane, ważone i pakowane do różnorodnych pojemników. Odbiorcy detaliczni mogą tam zakupić towar w pojemnikach ok. 125 g, natomiast hurtownie mogą zaopatrzyć się większe, ważące do 20 kg. Część produktów firmy pani Elwiry znajduje się także w mroźni, by przedłużyć ich przydatność do spożycia.
Goja to inaczej kolcowój pospolity, który pochodzi z Chin. Jest to krzew osiągający rozmiary 1 – 3 m wysokości, posiadający gałęzie pokryte kolcami. Podczas kwitnienia jest obsypany purpurowofioletowymi kwiatami. Przemieniają się one w podłużne, czerwone jagody o długości do 2 cm. Zawierają dużo aminokwasów, polisacharydy i karotenoidy. W Chinach, Korei i Tybecie owoce te są spożywane po ugotowaniu, np. jako składnik zup. Należy jednak unikać niedojrzałych owoców, ponieważ, jak informują media, zdarzały się przypadki zatruć.